Visoki nivoi ostataka pesticida u namirnicama koji se unose tokom dužeg perioda mogu biti glavni i direktni uzročnik kancerogeneze.
Mogu dovesti do oštećenja nervnog i reproduktivnog sistema, izazvati defekte i poremećaje imunog sistema.
Iako ne možemo izbeći pesticide koji se upotrebljavaju u poljoprivredi, moramo pronaći zdrave načine da ih uklonimo.
Prvi odgovor na pitanje kako ukloniti pesticide je da koristite isključivo organski gajenu hranu. Ipak, nikada ne možete biti u potpunosti uvereni da je 100% oraganskog porekla osim ako nije iz vaše bašte.
Ako ste u mogućnosti da gajite oragansku hranu u svojoj bašti, koristite oraganske repelente.
Nije loša ideja ni da se voćem snabdete u obližnjoj šumi. A to što ćete provesti kvalitetno vreme u šumskoj banji je još i bonus.
Drugi način je da namirnice obradite pojedinačno. To podrazumeva da lepo, temeljno, mehanički operete voće i povrće pod mlazom tekuće vode. Tako ćete ukloniti deo ostataka pesticida, nečistoće ili eventualno mikroorganizme i parazite. Još je bolje da voće i povrće perete i sa 2% rastvorom kuhinjske soli .
Skoro 75% pesticida se može ukloniti temeljnim pranjem.
Obratite naročitu pažnju na delove oko peteljki, tu su najveće koncentracije rezudua. Voće i povrće potopite u 10% rastvor jabukovog sirćeta i vode (neki kažu da može biti odnos i 1 sirće : 4 vode).
Dovoljno je pod vodom budu oko 20 mi. Zatim ih lepo isperite, a možete i oguliti koru. Drugi rastvor koji možete napraviti za potapanje je rasvor vode sa limunovim sokom i sodom bikarbonom. Odnos je 1 šolja vode, 1 kafena kašika limunovog soka i 2 kafene kašike sode bikarbone. Voće držite potopljeno oko 10 min pa ih isperite.
Preporučljivo je i da ih kratko izblanširate ili operete mlazom tople vode, kako bi se kora lakše skinula.
Takođe, kad pripremate meso sa povrćem, preporučuje se da se uklonite kožu i višak masnoća iz mesa, jer upijaju pesticide iz povrća.
Na ovaj način ćete biti sigurni da ste smanjili procenat rezudua pesticida u voću i povrću, da ćete smanjiti njihovo štetno dejstvo i tako bolje sve minerale i vitamine koje sadrže.
Korisno je znati da postoje namirnice koje sadrže manje rezidua pesticida u odnosu na druge, a to su avokado, kukuruz šećerac, ananas, kupus, zamrznuti slatki grašak, luk, špargla, mango, papaja, kivi, patlidžan, grejp, dinja, karfiol, slatki krompir.
Takođe treba znati i one namirnice u kojima se taloži najviše pesticida, a to su jabuke, jagode, grožđe, celer, breskve, spanać, krastavac, slatke paprike, krompir, nektarine, paradajz, cherry paradajz i boranija.